parzenica

o nas

BESKIDZKI KLUB KULINARNY

. . .

Beskidzki Klub Kulinarny powstał z chęci promocji smaków, produktów kuchni beskidzkiej oraz kultywowania polskiej tradycji kulinarnej. Pomysłodawcami powołania klubu są Jacek Dutka i Wiesław Wróblewski, osoby, które od kilku lat aktywnie promują kuchnię beskidzką w kraju i za granicą. Członkami klubu są zawodowi kucharze, amatorzy, szefowie restauracji oraz wszyscy miłośnicy dobrej kuchni.

Do statutowych zadań klubu należą m.in.:

- promocja kuchni Polskiej oraz Śląska Cieszyńskiego i Podbeskidzia w kraju i zagranicą,
- współpraca ze władzami państwowymi , samorządami oraz instytucjami i firmami działającymi na rzecz naszego środowiska ,
- organizowanie konkursów i festiwali kulinarnych, a także aktywny wkład w budowanie pozytywnego wizerunku gastronomii Ziemi Cieszyńskiej i Podbeskidzia i Polski.
Członkowie klubu uczestniczyli w wielu prestiżowych konkursach kulinarnych spotykając się z uznaniem ze strony jury w postaci czołowych miejsc i wyróżnień.

Warto wspomnieć chociażby:

III miejsce Black Box Podzczas Targów Expo – Silesia 2008 i 2009

II miejsce Festiwal Smaku Gruczno, które w tym roku jest nominowane do Pucharu Polski

Wyróżnienie na Śląskie Smaki, Pszczyna 2009.

Reprezentanci BKK zostali docenieni w kategorii profesjonaliści za anielski smak "Zbójnickiej pokrzywki". Jest to nagroda przyznawana prze portal Potrawyregionalne.pl Kucharze z BKK zajęli IV miejsce oraz zdobyli Nagrodę Specjalną na Ogólnopolskim Festiwalu Pstrąga w Polanicy Zdroju. 2009 Kucharze z BKK zostali wyróżnieni nagrodą Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni za "Wybitną znajomość kunsztu kulinarnego w kreowaniu dań" podczas IV Mistrzostw w Podawaniu Baraniny, Ustroń 2009. Panie z klubu BKK zdobyły III miejsce podczas konkursu kulinarnego Święto Podgrzybka Korbielowko 2009 w samym sercu Puszczy Noteckiej Nie brakuje też sukcesów w 2010 roku : 22 maja na zamku w Ostrawie ekipa BKK zdobyła I miejsce podczas IV edycji Międzynarodowego konkursu w gotowaniu bigosu. 5 czerwca ekipa BKK zdobyła III miejsce podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu Pstrąga w Hrabstwie Kłodzkim i 12 czerwca I miejsce podczas Festiwalu Cieszyńskie Smaki. Od maja 2009 BKK jest Stowarzyszeniem zarejestrowanym w sądzie pod numerem NR KRS 0000 333 263

W lipcu 2009

Beskidzki Klub Kulinarny był głównym organizatorem
I Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Zbójnickiej Skoczów 2009.

Sukces imprezy oraz jego ciepłe przyjęcie ze strony mieszkańców Podbeskidzia, władz miasta Skoczowa oraz środowiska gastronomicznego w Polsce i całej Europie . Festiwal został objęty patronatem przez Euro –Toques Europejskie Stowarzyszenie kucharzy Na festiwalu gościli Prezydenci Euro - Toques: Jean Bos Prezydent Euro –Toques Polska Euro -Toques Jean Castadot - Prezydent Euro-Toques Belgia i równocześnie reprezentant Prezydenta Euro -Toques International, Philippe Votqeunne - Sekretarz Generalny Euro-Toques International, Raphael Sabel - Prezydent Euro-Toques Luksemburg oraz Wolfgang P. Menge - Prezydent Euro-Toques Niemcy

Specjalnie dla BKK z myślą o I Międzynarodowym Festiwalu Kuchni Zbójnickiej w Skoczowie wykonana została ogromna patelnia o średnicy 1,70 m. Na której podczas imprezy został przyrządzony Gulasz Zbójnicki, ciegiełki rozprowadzała Fundacja Braci Golec uzskane środki pieniężne zostały przekazane przez BKK i Fundację Braci Golec dla Domu Dziecka w Miedzyświeciu .Fstiwal okazał się niezwykłym wydarzeniem medialnym i promocyjnym.

18 listopada 2009 r. obył się z w Cieszynie I Beskidzki Konkurs Młodych Kucharzy. Beskidzki Klub Kulinarny z siedzibą w Skoczowie był obok Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Cieszynie był organizatorem konkursu Wzięło w nim udział 18 uczniów szkół gastronomicznych z województw śląskiego i małopolskiego, dolnośląskiego oraz z Czech. Konkurs miał na celu propagowanie i pogłębianie wiedzy kulinarnej, doskonalenie umiejętności zawodowych oraz pobudzenie kreatywności uczniów.

18 stycznia 2010 z inicjatywy europejskiego stowarzyszenia kucharzy Euro-Toques Polska, na terenie Wyższej Szkoły Gospodarki przy ul. Królowej Jadwigi w Bydgoszczy odbyło się "Wielkie Granie-Gotowanie", w którym wzięli udział kucharze z całej Polski,

W dniach 8-10 lutego 2010 roku kucharze z Beskidzkiego Klubu Kulinarnego brali udział w nagrywaniu kolejnych odcinków programu kulinarnego "Wędrówka smaków. Podróż poprzez kuchnie i kultury trzech narodów tym kucharze z Beskidzkiego Klubu Kulinarnego. Do wzięcia udziału w projekcie zostały zaproszone zostały oprócz Beskidzkiego Klubu Kulinarnego który reprezentuje Polskę. Ekipy profesjonalnych kucharzy z Czarnogóry i Węgier. Zaplanowanych jest 12 odcinków programu, czyli każda z drużyn przygotuje 4 zadania dla pozostałych ekip. Program pomyślany jest, jako promocja tradycyjnej kuchni, kultury ludowej, tradycji regionalnej, rywalizacji oraz dobrej i zarazem smacznej zabawy. Program emitowany będzie w telewizjach w Czarnogórze, Polsce i na Węgrzech. Program będzie też sprzedany do świtowych telewizji o tematyce kulinarnej.

"Transgraniczne tradycje kulinarne" 2010

Od marca br. ruszyła realizacja mikroprojektu pt. "Transgraniczne tradycje kulinarne", który skierowany jest dla każdego, kto lubi gotować, a przede wszystkim do miłośników i smakoszy kuchni regionalnej. Projekt prowadziły: Gmina Skoczów wraz z Miastem Karvina, Beskidzkim Klubem Kulinarnym i Stowarzyszeniem Kół Gospodyń Wiejskich ze Skoczowa. W sumie odbyły się 3 spotkania profesjonalistów z miłośnikami gotowania z polsko-czeskiego regionu przygranicznego. Każde z nich miało inną tematykę. Działania przedsięwzięcia są skierowane na upowszechnianie w ciekawy sposób wiedzy o wspólnych tradycjach kulinarnych, kulturze regionu przygranicznego oraz przełamywanie barier językowych pomiędzy uczestnikami spotkań.